מהי ידועה בציבור ומהן זכויותיה?

ידועה בציבור

בשנים האחרונות יותר ויותר זוגות בוחרים לחיות יחדיו ללא המיסוד החוקי בטקס חופה וקידושין. במקרים בהם בני זוג מעין אלה מחליטים על סיום הקשר, הרי שעולה השאלה מהן הזכויות של כל אחד מהם מבחינת חלוקת הנכסים ומה עושים כאשר בן או בת הזוג נפטרים. בשורות הקרובות נחדד את העניין מבחינת נקודת מבטה של האישה, אשר מכונה על פי רשויות החוק – ידועה בציבור.

ההגדרה של ידועה בציבור

בני זוג שחיים יחדיו, מנהלים חיי משפחה המבוססים על אינטימיות ואמון הדדיים ובנוסף מנהלים משק בית משותף אך מבלי שיהיו נשואים, קרויים ידועים בציבור. אם נבחן את ההגדרה הזו נבין כי ישנם ידועים בציבור רבים בקרבנו כגון – בני זוג צעירים שחיים יחד לפני החתונה (או ללא רצון להתחתן כלל), פסולי חיתון, גרושים שמנהלים זוגיות אך אינם מעוניינים בפרק ב' ועוד. ידועה בציבור נחשבת לאשתו של בן זוגה לכל עניין ודבר, ולמעשה היא נהנית מזכויות רבות כאילו הייתה נשואה.

ומהן הזכויות?

זכויות רבות ניתנות לידועה בציבור, שכן החוק מתייחס לשני בני הזוג כאילו היו נשואים. כך למשל, גם היא וגם בן זוגה מקבלים נקודות זיכוי במס הכנסה כאשר ישנם ילדים בתמונה, וכך באופן דומה גם לגבי זכויות המתקבלות ע"י הביטוח הלאומי. הילדים נחשבים למעשה כילדיהם החוקיים של ההורים לכל עניין ודבר גם אם לא התחתנו. גם כאשר מגיע מצב בו בני זוג ידועים בציבור מחליטים לסיים את הקשר הזוגי שלהם, הרי שהאישה הידועה בציבור זכאית לתנאים מסוימים כאילו הייתה בת זוג נשואה שמתגרשת מבעלה. בין הזכויות שמגיעות לכל ידועה בציבור בהקשר זה ניתן לציין:

  • חלוקת נכסים – אומנם חוק יחסי הממון אינו חל על ידועים בציבור ובפועל הפסיקה מראה כי נכסים והון עצמי מחולקים שווה בשווה בין בני הזוג, אך לא כך הדבר לגבי עסקים ודירות נוספות שלבן הזוג השני לא הייתה נגיעה בהן.
  • מזונות – ידועה בציבור אינה זכאית למזונות אישה אך בהחלט זכאית לקבלת מזונות ילדים כאשר ישנם ילדים משותפים בתמונה. בפועל ניתן לראות זוגות רבים שמגיעים להסכמה לגבי גובה המזונות, הסדרי הראייה וסוג המשמורת באמצעות הסכם מסודר וזאת על פני מאבקים בבית המשפט.
  • ירושה – בהיעדר צוואה, זכאית ידועה בציבור לרשת את נכסי בן זוגה.

בכל מקרה, חשוב מאוד להיוועץ בעורך דין בעל ניסיון בדיני המשפחה כאשר עולה מחלוקת האם ידועה בציבור היא אכן שכזו, או במקרים בהם מעוניינים לערוך הסכם ידועים בציבור ולקבוע מראש את תנאי חלוקת הרכוש במקרה של פרידה עתידית.

השאר תגובה

דילוג לתוכן