איך נגן על פרטיותנו במסגרת הליך גירושין?

איך נגן על פרטיותנו במסגרת הליך גירושין?

הליך גירושין הוא הליך רווי יצרים, כעסים ויצר נקמה. ישנם הליכי גירושין שמסתיימים במהירות, ללא מחלוקות קשות יתר על המידה. עם זאת, מניסיוננו הרב כעורכי דין משפחה, ישנם הליכי גירושין שמתפתחים לכדי קרבות של ממש. אותם הליכי גירושין, לא פעם מתפתחים לכדי פגיעה לא ראויה בפרטיות של בני הזוג. לכן, מצאנו לנכון לחבר את המאמר שלהלן, שבו נשיב לשאלות הנוגעות להגנת הפרטיות, בין היתר במסגרת הליך גירושין. את כל זאת נעשה ונכתוב, לידיעתכם/ן ונוחיותכן/ם הגולשות והגולשים:

הערה – מאמר זה הוא כללי בלבד ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי. לשם כך יש לפנות למשרדנו ולתאם פגישת ייעוץ.

איזה חוק מסדיר את הגנת הפרטיות?

החוק אשר מסדיר את דיני הגנת הפרטיות, נקרא חוק הגנת הפרטיות, תשמ"א–1981 (להלן: "חוק הגנת הפרטיות"). סעיף 1 לחוק זה קובע כי אין לפגוע בפרטיות של אדם, ללא הסכמתו. תכליתו של החוק, היא להגן על פרטיותו של אדם, כבודו, זכותו לאוטונומיה ועוד.

האם חוק הגנת הפרטיות רלוונטי לבעל ואישה?

התשובה חיובית. חוק הגנת הפרטיות "עיוור" לזהות הצדדים. גם פגיעה בפרטיות שנערכת בין בעל ואישה או כל בני זוג, היא פגיעה בפרטיות שמקימה עילת תביעה וכן חושפת את מבצע הפגיעה בפרטיות להעמדה לדין פלילי. כך שהסברה שלפיה אין משמעות להגנת הפרטיות בין בני זוג, היא שגויה.

מה נחשב לפגיעה בפרטיות?

פגיעה בפרטיות, קבועה בסעיף 2 לחוק הגנת הפרטיות, אשר מתווה מגוון רב של נסיבות, שבהתקיימן, מתקיימת פגיעה אסורה בפרטיות של אדם. דוגמאות לכך הן – בילוש אחר אדם – בילוש והטרדה של אדם, שלא כדין וללא הסכמה, מהווה פגיעה בפרטיות. האזנת סתר – האזנת סתר היא האזנה לשיחה של אדם, שלא יודע שהמאזין מאזין לו. האזנה היא מותרת רק כאשר היא מוקלטת על ידי אדם שנוטל צד או חלק בשיחה וכאשר הצדדים המקיימים את השיחה מודעים לקיומו של אותו אדם. צילום אדם ברשות יחיד – צילום של אדם בתמונות אינטימיות, ללא ידיעתו ו/או הסכמתו, מהווה פגיעה בפרטיות, במיוחד כאשר מדובר בתמונות אינטימיות שפרסומן יוכל להשפיל או לבזות את המצולם. פרסום מסמך שלא נועד לפרסום – פרסום של מכתב או הודעה של אדם, ללא הסכמה, כאשר התוכן המפורסם לא נועד לפרסום מלכתחילה, מהווה פגיעה בפרטיות. למשל, בעל שמפרסם הודעות אינטימיות של אשתו, ללא הסכמתה, עובר עבירה של פגיעה בפרטיות. פרסום של עבר מיני – פרסום של עבר מיני, או עבר הנוגע לצנעת הפרט, מהווה פגיעה בפרטיות. גם בני זוג שעושים כן, פועלים בניגוד להוראת חוק הגנת הפרטיות. נעיר כי הדוגמאות לפגיעה בפרטיות, הן רבות.

האם חיטוט בהודעות הפייסבוק שלי מצד בעלי – היא פגיעה בפרטיות?

התשובה חיובית. חדירה לחומר מחשב ובפרט לחשבון פרטי של אדם, בין אם במחשב ובין אם בכל דרך אחרת, היא בבחינת פגיעה בפרטיות. גם כאשר פעולה זו נעשית על ידי בני זוג איש כלפי רעהו, הרי שמדובר בפגיעה אסורה בפרטיות.

פגעו בפרטיותי – מה אוכל לעשות?

פגיעה בפרטיות היא גם עבירה פלילית וגם עוולה אזרחית. אדם שפגעו בפרטיותו, רשאי להגיש תביעה נזיקית נגד הפוגע. במקביל, הוא רשאי להגיש תלונה במשטרה. כמו כן, ישנה אפשרות להגיש קובלנה פלילית, כלומר – כתב אישום פלילי שמוגש על ידי אזרח. עם זאת, אם פגעו בפרטיותך, חשוב מאוד לפנות לעורך דין לשם מיצוי זכויותיך. במידה והדבר נעשה על ידי בן או בת זוג, יש להיעזר בעורך דין משפחה.

פגעו בפרטיותי – עד מתי אוכל להגיש תביעה?

יש לשים לב, כי מועד ההתיישנות בגין פגיעה בפרטיות, קצר במיוחד, בניגוד להתיישנות בהליכים אזרחיים אחרים. ההתיישנות בגין פגיעה בפרטיות עומדת על שנתיים בלבד ולכן חשוב מאוד להזדרז במיצוי זכויותיכם/ן.

תובעים אותי בגין פגיעה בפרטיות – לאילו טענות הגנה אוכל לטעון?

חוק הגנת הפרטיות מתווה מגוון רב של טענות הגנה שיכולות לשמש את הנתבע או הנאשם. בין היתר, אפשר לטעון להיעדר חריגה מסבירות של מעשה וכן לתום לב בביצוע המעשה. אך תום לב, כשמו כן הוא, צריך להתבטא בכך שהפגיעה לא חרגה מן הסביר ולא הייתה בשום שלב לשם פגיעה בפרטיות. מעבר לכך, אם הוגשה נגדך תביעה כזו, נציע לך כמובן לפנות לעורך דין בנושא ולהיות מיוצג בהתאם.

לסיכום:

הגנת הפרטיות נועדה לשמור על כולנו ואין הבדל אם העוולה או העבירה נעשתה על ידי בן או בת זוג. לכן, דעו את זכותכן/ם וכן זכרו שיש לפנות לעורך דין.

השאר תגובה

דילוג לתוכן