גירושין מאוחרים

גירושין מאוחרים

גירושין אינם הליך קל או משמח. מדובר בהליך קשה מבחינה אישית ורגשית ובוודאי שגם קשה מבחינה חברתית. הליך גירושין גם מורכב מבחינה כלכלית, שכן הוא משנה את התנהלות החיים בפן הכלכלי וכן גורר הוצאות משפטיות. גירושין יכולים להיות מורכבים במיוחד, כאשר הם "מאוחרים", כלומר – כאשר מדובר בזוגיות רבת שנים, אשר מסתיימת. זאת, להבדיל מגירושין שנערכים על ידי בני זוג נטולי ילדים, אשר היו נשואים רק מספר חודשים. במאמר שלהלן, נסביר מהם גירושין מאוחרים ונשיב לשאלות הנוגעות לסוגיה זו וכל זאת – לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם – הגולשות והגולשים:

מהם גירושין מאוחרים?

גירושין מאוחרים, כשמם כן הם – גירושין שנערכים בין בני זוג מבוגרים יחסית, אשר נשואים שנים רבות, להבדיל מזוגות צעירים שמתגרשים לאחר שנים ספורות. מורכבות נוספת בגירושין מאוחרים, היא שלעיתים מדובר בגירושין בין קשישים.

מהן הסיבות העיקריות לגירושין מאוחרים?

בדרך כלל לגירושין מאוחרים יש מספר סיבות שכיחות. הבה נמנה את חלקן:

(1) תחושת מיצוי – כמה שעצוב לכתוב זאת, לעיתים, לאחר שנות נישואין רבות ובהתחשב בכך שהילדים כבר בוגרים ועצמאיים, בני הזוג מבינים שהם רוצים לבחון אפשרויות נוספות, או לחלופין, מגיעים לתחושת מיצוי מבן או בת הזוג.

(2) ריבים – לעיתים, לאחר שנות נישואין רבות, ריבים וכעסים שהצטברו, מתפרצים בגיל מאוחר. מקרים כאלו, מהווים זרז לגירושין מאוחרים. נדגיש כי ישנן עוד סיבות רבות ומגוונות שלא פורטו במאמר זה.

מה חשוב לדעת על הליך גירושין?

חשוב לדעת כי הליך הגירושין כולל מספר הליכים. האחד הוא תביעת הגירושין לגופה, שמתבררת בבית הדין הרבני. בנוסף, יש לקיים הליך המתייחס לסוגיית משמורת הילדים וכן הליך הנוגע למזונות הילדים. הליך נוסף שיש לקיים, הוא סוגיית חלוקת הרכוש המשותף. ענייני משמורת ילדים וחלוקת רכוש נדונים בדרך כלל בפני בית המשפט לענייני משפחה. ענייניי מזונות יכולים להתברר גם בבית הדין הרבני וגם בבית המשפט לענייני משפחה.

מדוע גירושין מאוחרים הם לרוב מורכבים יותר?

גירושין בגיל מאוחר הם בדרך כלל, מורכבים יותר, אך מאידך, גם קלים יותר. הם קלים יותר, משום שלרוב מדובר בשני צדדים (בני זוג) מיושבים בדעתם, עם ילדים בוגרים שאין צורך להסדיר את המשמורת בעניינם וכן גם אין צורך בתשלום מזונות ילדים. עם זאת, המורכבות בגירושין מאוחרים, מתבטאת בדרך כלל באופן חלוקת הרכוש, הואיל ולרוב מדובר בזוגות מבוגרים, שצברו במהלך חייהם המשותפים מגוון רחב של רכוש.

כיצד אפשר להתגרש בגירושין מאוחרים – ביעילות?

על סמך הניסיון שלנו, בתור עורכי דין לגירושין, אנו יכולים להציע מספר עצות, למי שמתגרש בגירושין מאוחרים ומבקש להתגרש ביעילות ובמהירות:

(1) לערוך הליך גישור – גישור בין בני זוג, נועד לאפשר לבני הזוג להגיע לידי הסכם פשרה ובכך להימנע מהליכים משפטיים, לרבות הליכים במספר חזיתות. לכן, אנו תמיד מציעים לבחון אפשרות לנהל הליך גישור.

(2) לנהוג בכבוד – כבוד היא בוודאי לא מילה שיש להתבייש בה. בין אם אתם צעירים או מבוגרים, כדאי לנהוג בכבוד כלפי בן או בת הזוג שלכם, מה שבוודאי יסייע להליך הגירושין.

(3) לפנות לעורך דין גירושין – נראה כי הפעולה החשובה ביותר במסגרת גירושין, לרבות במקרה שבו רוצים שהגירושין יהיו מהירים ויעילים, היא לפנות, כבר בשלב מוקדם, לייעוץ משפטי מעורך דין גירושין.

(4) לקיים שיג ושיח – לעיתים, אפשר לקיים הליך גירושין מוסכם, באמצעות הידברות בין בני זוג. לכן, כדאי לשמור על קשר תקין עם בן ובת הזוג, אשר עשוי לסייע ולהשתלם לשני הצדדים.

(5) כדאי לזכור מדוע אתם מתגרשים – בדרך כלל, אנשים שוכחים מדוע הם מבקשים להתגרש. כאשר שוכחים את סיבת הגירושין, בדרך כלל "נשאבים" להליכים יקרים ומיותרים. לכן, אם תזכרו את סיבת הגירושין, יתכן שהגירושין יהיו מהירים וקלים יותר.

לסיכום:

בין אם אתם צעירים או מבוגרים, גירושין אף פעם אינם קלים. עם זאת, אפשר להפוך את הליך הגירושין לקל וזול יותר. לכן, אם ברצונכם להתגרש, בגיל צעיר או בגיל מאוחר, כדאי לפנות בהקדם לעורך דין דיני משפחה בעל ניסיון בתחום.

השאר תגובה

דילוג לתוכן