מה זה מדור מזונות?

מה זה מדור מזונות?אין ספק כי אחד הנושאים שתמיד מעניינים ומרתקים אנשים, הוא תחום דיני המשפחה. אין תחום שמעלה שאלות רבות כל כך מצד אנשים שרק רוצים לברר איזו סוגיה, גם אם היא לא נוגעת אליהם בכלל. כמשרד עורכי דין העוסק בתחום המשפחה, אנו נתקלים באנשים רבים שמתקשרים אלינו כדי לשאול שאלה חשובה מאוד, שהם רוצים להיות רגועים לגביה. כמו כן, בכל שבוע מגיעים למשרדנו אנשים שרוצים להתייעץ, מכיוון שהם עומדים לפני הליך הגירושין. לכן בחרנו לקחת מספר שאלות כאלו ולהשיב עליהן כאן במאמר זה.

נעיר כי המאמר שלהלן הוא בבחינת שירות לציבור, אך הוא בוודאי אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ספציפי אצל עורך דין דיני משפחה.

הבן שלי בן 3, האם אני חייב לשלם לו מזונות?

בוודאי. מזונות משולמים מכוח הדין הדתי–אישי שחל עלייך. אב יהודי, מחויב לשאת במזונות ילדיו. מזונות מתחלקים למזונות מדין חובה (שכוללים את ההוצאות הבסיסיות הנדרשות לגידול הקטין) ולמזונות מדין צדקה (שמשולמים לרוב אחרי גיל 6 מעבר למזונות מדין חובה). מזונות מדין צדקה הינם בבחינת תוספת, והם מכסים הוצאות פחות בסיסיות, אך עדיין כאלו שהקטין צריך כדי לקיים אורח חיים סביר וחינוך הולם. כך שאם הבן שלך בן 3, אתה חייב לשאת במזונות באופן מוחלט. באשר לסכום המזונות, כמובן שהדבר תלוי נסיבות.

גרושתי ואנוכי מגדלים את שני הבנים שלנו יחד במשותף – אני חייב לשלם מזונות?

שאלה מצוינת, התשובה היא כן ולא. נסביר: בהתאם לפסיקה של בית המשפט העליון, אם הורים מגדלים את ילדיהם במשמורת משותפת (כיום לא קוראים לכך משמורת, אלא הסדרי שהות), ובמידה ואין בין ההורים פער שכר משמעותי, הרי שאז ניתן לערוך חלוקה שווה של מזונות בהתאם לזמנים וצרכי הילד. ניתן להגיע להסכמה בעניין עם האם, הסכמה שתקבל אישור של ערכאה שיפוטית, או שניתן לנהל הליך משפטי בנדון. אך בהחלט חשוב לבדוק את העניין באופן ספציפי.

במסגרת גישור העורך דין שלי אמר לי שאני צריך לשלם מדור מזונות – מה זה?

מזונות מורכבים מדמי מזונות, שנועדו לקיום הכלכלי של הקטין. לצד מזונות, יש לשאת גם בדמי מדור, שהם בעצם עלויות מגורים של הקטין (לרבות משכנתא או שכירות) וגם הוצאות מיסים על דירת המגורים (ארנונה וכיו"ב). כך שכאשר מדברים על מדור מזונות, עוסקים גם במדור, שאלו חלק מהעלויות של מזונות. כך שהעורך דין שלך צודק לחלוטין בעניין. הכל כמובן תלוי נסיבות ומציאות החיים הספציפית שלכם.

אשתי ואני בהליך גירושין – והיא רוצה מזונות אישה למרות שהיא מרוויחה משכורת מכובדת מאוד. מה עושים?

אישה זכאית למזונות אישה, במידה ואלו לא נשללו על ידי בית הדין, ובמידה שאכן יש צורך כלכלי בעניין. להבדיל ממזונות ילדים שמשולמים בכל מקרה, מזונות אישה כפופים לכך שהאישה צריכה להוכיח תלות כלכלית. אם מדובר באישה עובדת שלא באמת נזקקת למזונות, סביר שאלו גם לא ייפסקו לטובתה. מה גם שמזונות אישה משולמים עד מתן הגט ולא לתמיד. כך שאם באמת אשתך מרוויחה שכר נאה, הרי שרצוי לך מאוד להיאבק על עניין המזונות שלה, אך כל דבר נבחן לגופו.

אשתי רוצה שאשלם את המשכנתא של הבית שלנו למרות שאנו פרודים – מה עושים?

כפי שתיארנו באחת השאלות לעיל, הכל נבחן לגופו של עניין. אם אתם פרודים ועדיין לא התגרשתם, הרי שאשתך זכאית למזונות זמניים, שכוללים גם דמי מדור. תשלום המשכנתא בנסיבות כאלו, עשוי להיחשב כדמי מדור. לכן, נראה שאשתך לכאורה צודקת בדרישתה. אך כאמור, הכל בהתאם לנסיבות הספציפיות – חשוב לבחון את הסיטואציה עם עורך דין מדור מזונות.

בעלי מסרב לשלם מזונות – מה אני יכולה לעשות?

אין ספק שמדובר בסיטואציה מצערת. במקרים כאלו כדאי להיעזר בעורך דין מזונות. שנית, לרוב ניתן לממש את המזונות בהוצאה לפועל, ובהתאם להטיל סנקציות כלכליות. במקרים שבהם מדובר בבעלי שכר נמוך, הביטוח הלאומי יכול לשלם את המזונות במקום הבעל, ויש להגיש תביעה מתאימה. כאמור, רצוי להתייעץ עם עורך דין משפחה בעל ניסיון.

לסיכום:

אנו מקווים שהענקנו לכם הקוראים שירות חשוב ומידע יקר ערך. אנו שבים על ההמלצה החוזרת כחוט השני במאמר זה, והיא להיעזר בעורך דין בעת הצורך.

השאר תגובה

דילוג לתוכן