שאלות ותשובות על ענייני גירושין

שאלות ותשובות על ענייני גירושין

ענייני נישואין וגירושין מעסיקים אנשים רבים, הן מתוך סקרנות והן מתוך עניין אישי. בתור עורכי דין העוסקים בניהול תיקי גירושין בבית הדין הרבני ובתחום דיני המשפחה, מצאנו לנכון לאסוף מספר שאלות נפוצות על ענייני גירושין ולהשיב עליהן. כל זאת – לנוחיותכם הגולשים, כדלקמן:

איך מתגרשים?

בישראל, ענייני נישואין וגירושין מוסדרים על פי הדין הדתי-אישי שחל על בני הזוג. חוק שיפוט בתי הדין הרבניים (נישואין וגירושין), התשי"ג- 1953, קובע, כי ענייני נישואין וגירושין ייערכו בישראל על פי דין תורה. כלומר, בני הזוג המבקשים להתגרש, צריכים לעשות כן באמצעות הגשת תביעת גירושין לבית הדין הרבני. בית הדין הרבני הוא בית דין דתי, אשר שופטיו הם דיינים מוסמכים לרבנות ובקיאים בהלכה היהודית.

מהו הליך גירושין בבית הדין הרבני?

בסופו של דבר, הליך גירושין מסתיים בטקס גירושין, שבמסגרתו הבעל מעניק לאשתו "גט". דהיינו, הבעל למעשה "מגרש" את אשתו (מדובר בטקס ארכאי וזהו הדין בהתאם להלכה היהודית). את הליך הגירושין אפשר לנהל באמצעות הגשת תביעה לבית הדין הרבני. במסגרת תביעת הגירושין, על הצד המבקש את הגירושין, להוכיח כי עומדת לו עילת גירושין, מתוך עילות הגירושין המוכרות בדין הדתי-עברי. לדוגמא: עילת "בגידה" (דהיינו, האישה קיימה יחסים עם גבר אחר), עילת מום פיזי שלא היה מוכר לפני הנישואין, עילה המכונה "עוברת על דת יהודית" (לדוגמא: כאשר האישה מתנהגת לבעלה ולקרוביו בצורה לא ראויה ומשפילה). גם סירוב לקיים יחסי מין, מוגדר בתור עילת גירושין. לאחר הוכחת העילה בפני בית הדין הרבני (באמצעות עדים וראיות נוספות), יורה בית הדין על מתן גט, דהיינו: על גירושין. נעיר, כי ניהול הליך גירושין הוא מורכב וארוך מאוד ונלוות אליו עלויות כספיות כבדות.

לחלופין, ישנה דרך קלה יותר להתגרש ולקבל את הגט המיוחל. דרך זו היא באמצעות חתימה על הסכם גירושין. במידה ובני הזוג יכולים להגיע להסכמה אשר תתבטא בהסכם גירושין, אזי כל שנותר, הוא להגיש את ההסכם לבית הדין הרבני, באמצעות תביעה הנקראת "תביעה לאישור הסכם גירושין". הסכמה בין בני הזוג עשויה להקל על ההליך, לייעלו וכמובן להיות זולה בהרבה.

מהן סמכויות בית הדין הרבני?

לבית הדין הרבני יש סמכות בלעדית וייחודית לדון בענייני נישואין וגירושין, לרבות: תביעות כתובה, תביעת שלום בית ותביעה למזונות. עם זאת, לבית הדין הרבני אין סמכות לדון בענייני משמורת ורכוש. לבית המשפט לענייני משפחה (עליו נסביר בהמשך), יש סמכות לדון בתביעת מזונות ובכל עניין משפחתי, למעט "ענייני נישואין וגירושין". עם זאת, לבית הדין הרבני יש סמכות לדון בעניינים שבדרך כלל אין לו סמכות לדון בהם (כמו ענייני משמורת), רק כאשר מוגשת תביעת גירושין, אשר כורכת עמה את סוגיית הרכוש וסוגיית המשמורת. במקרים כאלו, בית הדין "קונה" את הסמכות לדון בעניינים שבאופן רגיל אין לו סמכות לדון בהם.

מהן הסמכויות של בית המשפט לענייני משפחה?

בני זוג שנמצאים בהליך גירושין, צריכים להסדיר מספר נושאים, כמו חלוקת הרכוש המשותף, מזונות ומשמורת. בית המשפט לענייני משפחה, הוא בית המשפט אשר מוסמך לדון בכל עניין משפחתי, למעט ענייני גירושין ונישואין. היינו: לבית המשפט לענייני משפחה יש סמכות לדון בענייני מזונות (לבית הדין הרבני יש סמכות מקבילה לדון בנושא), משמורת ילדים, רכוש של בני זוג, אימוץ, ירושות וצוואות, סכסוכים בין בני משפחה (כלומר: הורים, ילדים, אחים, ילדים והורים מאמצים ומאומצים וסבים וסבתות) ועוד.

היכן עדיף להגיש תביעת משמורת ומזונות?

יש מקרים שבהם עדיף לאישה או לבעל להגיש תביעת גירושין הכורכת את סוגיית המשמורות, המזונות והרכוש, לתביעה אחת בבית הדין הרבני. אך יש מקרים, שבהם עדיף להגיש את התביעות אלו בנפרד. דהיינו: להגיש את תביעת גירושין לבית הדין הרבני ואת הנושאים האחרים להגיש לבית המשפט לענייני משפחה. כל מקרה נבחן לגופו. לכן, חשוב מאוד להיוועץ בעורך דין מיומן בתחום דיני המשפחה ובפרט בתחום הגירושין.

לסיכום – איך לבחור עו"ד משפחה טוב?

ענייני גירושין ובכלל זה ענייני משפחה, הם נושאים הנוגעים בליבת חייו של כל אדם אשר מנהל הליך גירושין. לכן, חשוב לבחור עורך דין מיומן בתחום, אשר ילווה אתכם באופן מקצועי. בנוסף, חשוב לבחור עו"ד משפחה, שאיתו אתם מרגישים בנוח ושצבר ניסיון רב בניהול תיקי גירושין.

השאר תגובה

דילוג לתוכן