מהי תעודת זוגיות ומהן המשמעויות המשפטיות לגביה?

תעודת זוגיות

הביקוש לנישואים אזרחיים בישראל עולה באופן מתמיד. יותר ויותר אנשים בוחרים להינשא שלא דרך הרבנות כאשר ישנם אנשים שמלכתחילה לא רשאים לעשות כן בעקבות איסורים כאלו ואחרים. עבור כל אותם אנשים, האופציה היחידה להינשא עד היום היתה נישואים אזרחיים בחו"ל. ובכן, כעת התווספה אופציה נוספת בדמות תעודת זוגיות. במה בדיוק מדובר? להלן כל המידע.

מהי תעודת זוגיות?

במידה ושני בני זוג היו מעוניינים להתחתן ולא דרך הממסד הדתי, עליהם היה עד לאחרונה לעשות כן דרך נישואים אזרחיים בחו"ל. תעודת זוגיות פותרת את העניין ומונעת את הצורך להתחתן בחו"ל בשל תקפותה המשפטית. התעודה הינה בינלאומית והיא עומדת בתקנים בינלאומיים בהתאם. על התעודה רשומים שם בעליה ופרטים מזהים אודותיו וכמו כן, פרטים על בן/בת הזוג. התעודה מונפקת כאן בישראל לאחר חתימה על תצהיר כי אכן מדובר בבני זוג שחיים תחת קורת גג אחת ומנהלים חיים משותפים, כל זאת כמובן לאחר אימות וע"י חתימתו של עורך דין. התעודה עולה כ- 1200 שקלים עבור שני בני הזוג לא כולל הוצאות עורך הדין.

למעשה, התעודה מאפשרת לא רק לבעלי אידאולוגיה שלא להתחתן דרך הממסד התורני (וגם לא להתגרש דרכה), אלא גם לפסולי חיתון (זוגות מעורבים, ממזרים וכו') להתחתן עם בחירי ליבם ולהקים משפחה חדשה בישראל.

מהי ההשלכה המשפטית של הנפקת התעודה?

ע"פ החוק, בני זוג שהוציאו תעודת זוגיות זכאים לכלל הזכויות הניתנות לזוגות נשואים, אזרחית או מסורתית גם יחד. בני זוג אלו מקבלים הנחות במס הכנסה, בעירייה, הטבות וקצבאות דרך הביטוח הלאומי, זכויות פנסיוניות, ירושה, משכנתאות בתנאים מועדפים לזוגות נשואים ועוד. כמו כן, זוגות בעלי תעודת זוגיות הינם בעלי כל החובות בעת גירושין, למרות שהם אינם עוברים ברבנות לטקס הגט כפי שעושים המתחתנים בחתונות אזרחיות בחו"ל או הנישאים בארץ כדת וכדין. בעלי התעודה אינם מתגרשים בפועל, אלא פשוט פונים אל לשכת ההוצאה של תעודות זוגיות ומבקשים להיפרד. באותו הרגע עליהם להחזיר את התעודות שלהם והם מפסיקים לקבל את ההטבות שניתנו להם.

בסיכומו של דבר, ניתן להגיד כי תעודת זוגיות הינה למעשה מעין תעודת נישואין אזרחית שניתנת בישראל. מאחר שכך ובמיוחד משום שיש לה תוקף משפטי, כדאי מאוד לערוך הסכם ממון שיסדיר את חלוקת הנכסים, הסדרי המזונות, הראייה וכו', במקרה של פרידה עתידית. אחרת ייקבע הדין לפי החוק היבש ממש כמו במקרה של זוגות ידועים בציבור ואחד הצדדים תמיד יפגע יותר מהשני.

השאר תגובה

דילוג לתוכן